Jak wstawiać ułamki zwykłe w Excelu

Poradnik dodany przez: Excel-i-Adam
31565 0

Ułamki w Excelu i wszystko na temat ich wstawiania. Ułamki w arkuszu to problem wielu osób i ten poradnik tutaj pomoże. Zapis ułamkowy w Excelu wymaga wiedzy, którą tutaj poznacie. chodzi o to, że ze wstawianiem ułamków w Excelu trzeba uważać, bo jeśli wpiszesz po prostu np: 1/2, to Excel automatycznie sformatuje Ci tą wartość jako datę - 2 stycznia.

Żeby uzyskać ułamek zwykły możesz wpisać np: 0 1/2. Wtedy Excel zastosuje odpowiednie formatowanie i będziesz widział 1/2, a w pasku formuły będziesz widział 0,5. Ważne żebyś pamiętał o spacji, bo bez niej Excel znów zastosuje formatowanie dla dat.

Excel i ułamki zwykłe to też ustawienia domyślne, czyli że Excel standardowo stosuje dokładność dla ułamków do 1 cyfry, czyli np: jeśli wpiszesz 0,55 w komórce, w której przed chwilą wpisałeś 0 1/2 to Excel dalej będzie Ci pokazywał 1/2, jeśli chcesz mieć większą dokładność trzeba zmienić formatowanie, bo przesuwanie przecinka dziesiętnego tutaj nie zadziała.

Co więc należy zrobić przy takich ułamkach zwykłych w Excelu? Naciskasz Ctrl + 1, wybierasz formatowanie ułamkowe i dokładność cyfr. Możesz wybrać dokładność do 3 cyfr, czyli najmniejszy ułamek jaki możesz przedstawić to 1/999.

Jeśli chcesz większą dokładność ułamków trzeba wykorzystać formatowanie niestandardowe i napisać np: #" "????/????

Co zapewni Ci dokładność do 4 cyfr ułamka. Abyś miał więcej wystarczy dopisać więcej znaków zapytania - ?

Warto, żebyś pamiętał, że Excel zostawia miejsce na część ułamkową, czyli może wyglądać, że liczba jest wyrównana do środka, jeśli będzie formatowanie ułamkowe, a część ułamkowa będzie za mała. Ale dalej Excel wyrównuje liczby automatycznie do prawej - zobaczysz to poszerzają komórkę.

Do poradnika Jak wstawiać ułamki zwykłe w Excelu przypisano następujące tagi:

excel ułamki excel ułamki w excelu wstawianie ułamków w arkuszu ułamki zwykłe w excelu zapis ułamkowy w excelu

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wstawiać ułamki zwykłe w Excelu skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...