Jak wprowadzać formuły i odwołania do komórek

Poradnik dodany przez: Excel-i-Adam
21986 0

Formuły standardowo zaczynają się od znaku równa się. Zostały stworzone przede wszystkim po to, żebyś mógł wykorzystać wartości w innych komórkach i dokonywać na nich obliczeń. Zarówno proste obliczenia matematyczne jak i obliczenia korzystające z funkcji Excela.

Wprowadzanie formuł do komórek oraz formuły w Excelu to jedne z najważniejszych rzeczy jakie oferuje program. To właśnie formuły w Excelu pozwalają nam tworzyć i zarządzać skomplikowanymi bazami danych. Opis formuł w Excelu to bardzo szeroki temat i nie ma możliwości wytłumaczyć wszystkiego w jednym poradniku, dlatego to tego tematu trzeba podejść inaczej i podzielić materiał. W tym filmie wprowadzanie formuł do komórek będzie przedstawione oraz odwołania do komórek, które są najważniejsze przy tworzeniu formuł w Excelu. 

Standardowo Excel wstawia odwołanie jako odwołanie względne, czyli chodzi o to, że nie jest to dokładnie odwołanie do komórki, na którą wskazujesz tylko jest to swego rodzaju relacja do komórki, w której wpisujesz formuły. W Excelu w praktyce to jest prostsze do wytłumaczenia, dlatego koniecznie oglądajcie. 

Przykład: jeśli w komórkę F2 wstawię formułę, która odwołuje się do komórki B2, to tak naprawdę Excel nie przechowuje informacji o tym, że ma się odwoływać do komórki B2 tylko, że ma się odwoływać do komórki oddalonej o 4 komórki na lewo od komórki F2.

Ta zasada i taki mechanizm działania jest bardzo ważny przy kopiowaniu formuł. Dzięki temu wystarczy wpisać formułę do 1 wiersza, a na pozostałe wiersze ją skopiować.

Do poradnika Jak wprowadzać formuły i odwołania do komórek przypisano następujące tagi:

excel odwołanie względne odwołania do komórek formuły w excelu wprowadzanie formuł do komórek opis formuł w excelu

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wprowadzać formuły i odwołania do komórek skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...