Jak pobierać wartości z komórki oddalonej o wybraną ilość kolumn

Poradnik dodany przez: Excel-i-Adam
23375 0

Poradnik Excel i kolejny film z nowymi wiadomościami, które przydadzą się każdemu, kto na co dzień pracuje z arkuszami. W tym poradniku Excela będzie pobieranie wartości z komórek, które są od siebie oddalone o określoną liczbę kolumn. 

Przykład pokazuje pobieranie wartości z wcześniejszych komórek i tylko ilość kolumn o ktore jest przesuniecie jest zmienna. Załóżmy, że jednego dnia chciałem, żeby była pobierana wartość z kolumny sąsiadującej, drugiego z 2 kolumny po lewej, a trzeciego z 4 kolumny na prawo, albo nawet więcej.

Dane te były wprowadzana, jako część składników do tabeli, która rozrastała się w prawą stronę. Czyli dodatkowo chciałem stworzyć taką formułę, którą będzie można kopiować i będzie dalej działała.

Najprostszy sposób jaki znalazłem wykorzystywał funkcję INDEKS. Ostatnio też była ona używana, więc możecie zapoznać się z jednym z poprzednich poradników.

Funkcja INDEKS zwraca wybraną pozycję (wartość komórki) z zaznaczonego obszaru (wprowadzanego jako pierwszą zmienną do funkcji).

W filmie podany jest następujący przykład:

INDEKS($B$4:$E$7;2;3)

Excel dla takich parametrów zwróci wartość przechowywaną w 2 wierszu i 3 kolumnie wybranego obszaru ($B$4:$E$7), czyli wartość komórki D5.

Jak to wykorzystać do pobierania wartości z komórek przesuniętych o zmienną ilość kolumn? Przede wszystkim potrzebowałem zaznaczyć odpowiedni obszar. Ten wprowadzony jako pierwszy miał jedną wadę, nie zmieniał się wraz z przechodzeniem na prawo w arkuszu Excela. dlatego usunąłem znak $ przy E, czyli przykładowy obszar wyglądał tak $B$4:E$7, dzięki temu zawsze zaczynałem od 1 komórki ustawionej bezwzględnie, a przesuwałem kolumny tabeli (wierszy nie) wraz z przesuwaniem się na prawo.

To tak na początek aby zaznaczyć wam na czym i z czym będziemy pracować w tym poradniku Excela. Oglądajcie aby dokładniej wszystko poznać.

Do poradnika Jak pobierać wartości z komórki oddalonej o wybraną ilość kolumn przypisano następujące tagi:

excel poradniki excel funkcja indeks pobieranie wartości z komórek pobieranie wartości z wcześniejszych komórek

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak pobierać wartości z komórki oddalonej o wybraną ilość kolumn skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...