Jak dodawać i odejmować daty i dni w Excelu

Poradnik dodany przez: Excel-i-Adam
26506 0

Daty w Excelu przechowywane są w nietypowy sposób. Są przechowywane jako zwykłe liczby. To co widać w arkuszu jest wynikiem odpowiedniego formatowania, czyli odpowiedniej nakładki na zapisane dane w komórce.

Skoro daty w Excelu to tak naprawdę zwykłe liczby to skąd zaczynają. Programiści Excela stwierdzili, że zaczną liczyć daty od 1 stycznia 1900 roku i oznaczą tą datę jako 1.

Następny dzień czy 2 stycznia 1900 roku to będzie 2 itd.

Przykładowo liczba 3456 po zamienieniu na format daty zamienia się na 1909-06-17. Jest 3456 dzień licząc od 1 stycznia 1900 roku jako dzień 1.

Skoro daty w Excelu przechowywane są jako liczby, to oznacza, że można je łatwo odejmować i dodawać. Można wykonać w Excelu obliczanie daty i np. sprawdzić ile dni zostało do oddania projektu, odejmując od terminu, dzisiejszą datę.

Skoro wiadomo, że daty rosną wraz z przesuwaniem się w przyszłość, to jeśli otrzymasz wynik ujemny znaczy, że już minąłeś termin oddania projektu.

Tak samo bardzo łatwo jest wykonać dodawanie dni w Excelu. Przykładowo pożyczyłeś pieniądze i masz na ich oddanie 65 dni. Dodajesz je do daty pożyczki i Excel podaje Ci już odpowiedni wynik - od razu sformatowany jako data w Excelu.

Do poradnika Jak dodawać i odejmować daty i dni w Excelu przypisano następujące tagi:

excel data w excelu excel daty dodawanie dni w excelu format daty excel obliczanie daty

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dodawać i odejmować daty i dni w Excelu skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...